Elipso Max – Black, without stone
1.999,00 €
A fireplace stove that is, in the true sense of the word, dressed in a modern outfit. It has a nice elliptical steel body that makes it elegant. The large panoramic doors have a rounded shape which, with the air glass cleaning system, always gives the best view of the flame. With a nominal power of 8 kW, it will perfectly heat any living room.
In stock
Energy classes
Identities: AP15-91V30.R00
| Execution and equipment | |
|---|---|
| Fireplace body | Black steel |
| Fireplace lining | Black steel |
| Firebox lining | Vermiculite |
| Air regulation | Manual |
| Flue outlet | At the top or back |
| Flue connection | Ø150mm |
| External air supply connection | Ø100mm |
| Dimensions and weights | |
|---|---|
| Height | 1157 mm |
| Width | 794 mm |
| Depth | 449 mm |
| Weight | 130 kg |
| Max. Length of wood | 400 mm |
| Windshield dimensions (HxW) | 732x663 mm |
| Side glass dimensions (HxW) | 200 mm/ 200 mm/ 800 mm |
| Performance data | |
|---|---|
| Nominal power | 8 kW |
| Efficiency | 80,31 % |
| Combustion | 2,14 kg/h |
| Exhaust gas flow | 6,75 g/s |
| Exhaust gas temperature | 317 ° C |
| Vacuum | 12 Pa |
| Fine dust | 30 mg/Nm3 |
| Approval | |
|---|---|
| DIN EN 13240 | BlmSchV: Yes, 2. level |












