Xena – Black, without stone
1.599,00 €
A timeless design paired with a 160 ° glass opening that offers the perfect flame view from every perspective. Enjoy fiery, romantic moments through a generously designed panoramic window. The latest technology is hidden behind a timeless, elegant design. Below the firebox is a wood tank with a separate door that fits perfectly into the design.
In stock
Energy classes
Identities: A15-495T2.R00
| Performance and equipment | |
|---|---|
| Fireplace body | Steel black |
| Fireplace lining | Steel black |
| Firebox lining | Termo-concrete |
| Air regulation | Manual |
| Window flushing function | (secondary air supply) |
| Flue outlet | At the top or back |
| Flue connection | Ø 150mm |
| External air supply connection | Ø100mm |
| Dimensions and weights | |
|---|---|
| Height | 1663 mm |
| Width | 480 mm |
| Depth | 480 mm |
| Weight | 150 kg |
| Max. Length of wood | 350 mm |
| Windshield dimensions (HxW) | 435x430 mm |
| Side glass dimensions (HxW) | 200 mm/ 200 mm/ 800 mm |
| Performance data | |
|---|---|
| Nominal power | 7kw |
| Efficiency | 80,43% |
| Combustion | 2,27 kg/h |
| Exhaust gas flow | 6,25 g/s |
| Exhaust gas temperature | 291° C |
| Vacuum | 12 Pa |
| Fine dust | 24,0 mg /Nm³ |
| Approval | |
|---|---|
| DIN EN 13240 | BlmSchV: Yes, 2. level |









