Adastra 600 – Insert, three-part glass
4.299,00 €
The Adastra 600 is a built-in fireplace insert that has a large three-sided sliding window. The firebox is coated with thermo-concrete which ensures high temperatures in the firebox and thus a high level of efficiency. The fireplace insert is extremely suitable for evening gatherings because it creates a pleasant and homely ambience, and at the same time provides a great source of energy.
In stock
Energy classes
Identities: A15-553000.R00
| Performance and equipment | |
|---|---|
| Fireplace flow | Black steel |
| Fireplace lining | Termo-concrete |
| Air regulation | Manual |
| Window flushing function | (secondary air supply) |
| Flue outlet | At the top or back |
| Flue connection | Ø 200 mm |
| External air supply connection | Ø 150 mm |
| Dimensions and weights | |
|---|---|
| Height | 1476 mm |
| Width | 653 mm |
| Depth | 731 mm |
| Weight | 264 kg |
| Max. Length of wood | 440 mm |
| Windshield dimensions (HxW) | 453x582 mm |
| Side glass dimensions (HxW) | 453x 360 mm |
| Distance to flammable objects (rear / side / front / above) | 60 mm/ 800 mm/ 800 mm / 500 mm |
| Performance data | |
|---|---|
| Nominal power | 9,5 kW |
| Efficiency | 80,4 % |
| Combustion | 2,12 kg/h |
| Exhaust gas flow | 8,1 g/s |
| Exhaust gas temperature | 299 ° C |
| Vacuum | 12 Pa |
| Fine dust | 26 mg/Nm3 |
| Approval | |
|---|---|
| DIN EN 13229 | BlmSchV: Yes, 2. level |












