-40%
Madagascar 510 V3 – Black, natural stone
Original price was: 3.299,00 €.1.979,00 €Current price is: 1.979,00 €.
With its size, it will give everyone the pinnacle of pleasure that fire can give, and in addition it will warm the space and its soul. A round steel body and a large panoramic door with a rounded shape that always give the best view of the flame with the air-cleaning glass system. With a nominal power of 8 kW, this fireplace stove gives a new warmth to the space.
In stock
Energy classes
Identities: A15-548V3.R00
| Execution and equipment | |
|---|---|
| Fireplace body | Black steel |
| Fireplace lining | Black steel |
| Firebox lining | Vermiculite |
| Air regulation | Manual |
| Flue outlet | At the top or back |
| Flue connection | Ø150mm |
| External air supply connection | Ø100mm |
| Dimensions and weights | |
|---|---|
| Height | 1295 mm |
| Width | 710 mm |
| Depth | 510 mm |
| Weight | 187 kg |
| Max. Length of wood | 500 mm |
| Windshield dimensions (HxW) | 428x547x245 mm |
| Performance data | |
|---|---|
| Nominal power | 8 kW |
| Efficiency | 80,31 % |
| Combustion | 2,42 kg/h |
| Exhaust gas flow | 6,36 g/s |
| Exhaust gas temperature | 340 ° C |
| Vacuum | 12 Pa |
| Fine dust | 25 mg/Nm3 |
| Approval | |
|---|---|
| DIN EN 13240 | BlmSchV: Yes, 2. level |




