Madagascar 510 Plus – Black, no stone
2.299,00 €
This product is part of our BLACK FRIDAY promotion. On November 28, 2025, the price of this product will be discounted by 30% from the regular price of €2,299.00, representing a saving of €689.70. Quantities are limited.
With its size, it will give everyone the pinnacle of pleasure that fire can give, and in addition it will warm the space and its soul. A round steel body and a large panoramic door with a rounded shape that always give the best view of the flame with the air-cleaning glass system. With a nominal power of 8 kW, this fireplace stove gives a new warmth to the space.
In stock
Energy classes
Identities: A15-548V3.R00
| Execution and equipment | |
|---|---|
| Fireplace body | Black steel |
| Fireplace lining | Black steel |
| Firebox lining | Vermiculite |
| Air regulation | Manual |
| Flue outlet | At the top or back |
| Flue connection | Ø150mm |
| External air supply connection | Ø100mm |
| Dimensions and weights | |
|---|---|
| Height | 1150 mm |
| Width | 710 mm |
| Depth | 510 mm |
| Weight | 135 kg |
| Max. Length of wood | 400 mm |
| Windshield dimensions (HxW) | 430x536x335 mm |
| Performance data | |
|---|---|
| Nominal power | 8 kW |
| Efficiency | 80,31 % |
| Combustion | 2,42 kg/h |
| Exhaust gas flow | 6,36 g/s |
| Exhaust gas temperature | 340 ° C |
| Vacuum | 12 Pa |
| Fine dust | 25 mg/Nm3 |
| Approval | |
|---|---|
| DIN EN 13240 | BlmSchV: Yes, 2. level |





