Integra Plus Line (right) – Black, angular
1.599,00 €
With a lined fireplace insert, combine the notions of spaciousness and recorded classics. Integra Plus is a freestanding unit that can be installed in a minute, without the need for walling. Double-sided glass, firebox resistance at more than 1000 ° C, and insulating ability keep the firebox temperature high to complete emission-free combustion.
On request
Dodajte na listu željaDodato u listu želja
Dodajte na listu želja
Energy classes
Identities: A15-503PLD.RL0
| Performance and equipment | |
|---|---|
| Fireplace body | Black steel |
| Fireplace lining | Black steel |
| Firebox lining | Vermiculite |
| Air regulation | Manual |
| Glass flushing function | (secondary air supply) |
| Flue outlet | On top |
| Flue connection | Ø 200 mm |
| External air supply connection | Ø 120 mm |
| Dimensions and weights | |
|---|---|
| Height | 1408 mm |
| Width | 800 mm |
| Depth | 549 mm |
| Weight | 156 kg |
| Max. Length of wood | 400 mm |
| Windshield dimensions (HxW) | 318x587 mm |
| Side glass dimensions (HxW) | 318x328 mm |
| Distance to flammable objects (rear / side / front / above) | 200 mm/ 250 mm/ 800 mm |
| Performance data | |
|---|---|
| Nominal power | 8 kW |
| Efficiency | 80,1 % |
| Combustion | 1,28 kh/h |
| Exhaust gas flow | 8,4 g/s |
| Exhaust gas temperature | 225 ° C |
| Vacuum | 12 Pa |
| Fine dust | 34 mg/Nm3 |
| Approval | |
|---|---|
| DIN EN 13240 | BlmSchV: Yes, 2. level |









