Ignis V1, gray, no stone
999,00 €
A permanently burning fireplace stove that brings warmth to your home. Thanks to the large rounded glass, the owner can watch the flames and relax. And not only that, above the firebox is a space where food or drinks can be stored and retain their heat.
Na upit
Dodajte na listu željaDodato u listu želja
Dodajte na listu želja
Energy classes
Identities: A25-455V1.R00
| Execution and equipment | |
|---|---|
| Fireplace body | Steel gray |
| Fireplace lining | Steel gray |
| Firebox lining | Vermiculite |
| Air regulation | Automatic |
| Flue outlet | At the top or back |
| Flue connection | Ø 150 mm |
| External air supply connection | Ø 100 mm |
| Dimensions and weights | |
|---|---|
| Height | 1110 mm |
| Width | 608 mm |
| Depth | 478 mm |
| Weight | 137 kg |
| Max. Length of wood | 350 mm |
| Windshield dimensions (HxW) | 429x377x366,5 mm |
| Side glass dimensions (HxW) | 430x322 mm |
| Distance to flammable objects (rear / side / front / above) | 200 mm/ 200 mm/ 800 mm |
| Performance data | |
|---|---|
| Nominal power | 7 kW |
| Efficiency | 84,13 % |
| Combustion | 1,94 kg/h |
| Exhaust gas flow | 6,3 g/s |
| Exhaust gas temperature | 235 ° C |
| Vacuum | 12 Pa |
| Fine dust | 25 mg/Nm3 |
| Approval | |
|---|---|
| DIN EN 13240 | BlmSchV: Yes, 2. level |








