Eos 211 Mass – Grey, natural stone
2.699,00 €
The elegance has a unique oval design with eye-catching details. Eos 211 Mass is lined with natural gray stone, which gives it a more natural look, and thus creates a special comfort and a pleasant atmosphere in your living room. The oval glass gives you the opportunity to relax and capture simple but wonderful moments like the smoldering flames that make life.
In stock
Energy classes
Identities: A25-547V3.R0X
| Performance and equipment | |
|---|---|
| Fireplace body | Grey steel |
| Fireplace lining | Grey steel |
| Firebox lining | Vermiculite |
| Air regulation | Manual |
| Flue outlet | At the top or back |
| Flue connection | Ø 150mm |
| External air supply connection | Ø 100mm |
| Dimensions and weights | |
|---|---|
| Height | 1760 mm |
| Width | 555 mm |
| Depth | 555 mm |
| Weight | 230 kg |
| Max. Length of wood | 400 mm |
| Windshield dimensions (HxW) | 580x386x345 mm |
| Side glass dimensions (HxW) | 585x405 mm |
| Distance to flammable objects (rear / side / front / above) | 200 mm/ 300 mm/ 800 mm |
| Performance data | |
|---|---|
| Nominal power | 7kw |
| Efficiency | 79,27 % |
| Combustion | 1,70 kg/h |
| Exhaust gas flow | 6 g/s |
| Exhaust gas temperature | 366 ° C |
| Vacuum | 12 Pa |
| Fine dust | 31 mg/Nm3 |
| Approval | |
|---|---|
| DIN EN FK 40 12 111 |








