-30%
Elipso L Glass – black, lower door glass, vermiculite
Original price was: 1.499,00 €.1.049,00 €Current price is: 1.049,00 €.
Elliptical fireplace stove with a simple and modern design that with its narrow shape can be positioned in various places in the room. In a semicircular shape that with an air glass cleaning system always give the best view of the flame. Elegant fireplace stove with a nominal power of 6 kW, fits perfectly in any home.
In stock
Energy classes
Identities: A15-49600,R00
| Performance and equipment | |
|---|---|
| Fireplace body | Black steel |
| Fireplace lining | Black steel |
| Firebox lining | Vermiculite |
| Air regulation | Manual |
| Window flushing function | (secondary air supply) |
| Flue outlet | At the top or back |
| Flue connection | Ø150mm |
| External air supply connection | none |
| Dimensions and weights | |
|---|---|
| Height | 1351 mm |
| Width | 545 mm |
| Depth | 410 mm |
| Weight | 145 kg |
| Max. Length of wood | 300 mm |
| Glass dimensions (HxW) | 405x436 mm |
| Firebox dimensions | 415 mm/ 359 mm/ 241 mm |
| Performance data | |
|---|---|
| Nominal power | 6 kW |
| Efficiency | 80.76% |
| Exhaust gas flow | 4.38 g/s |
| Exhaust gas temperature | 348 ° C |
| Vacuum | 12 Pa |
| Approval | |
|---|---|
| DIN EN 13240 | BlmSchV: Yes, 2. level |





