Throne Automatic – Black, without stone
1.499,00 €
The Throne fireplace stove fits perfectly in every corner of your home, but it can also be installed on a flat wall thanks to the shape of its back panel. Due to its shape and especially the glass, you are given a superb view of the flame from every perspective. A nominal power of 7 kW will certainly provide more comfort in your home.
On request
Dodajte na listu željaDodato u listu želja
Dodajte na listu želja
Energy classes
Identities: A15-54400.R00
| Execution and equipment | |
|---|---|
| Fireplace body | Black steel |
| Fireplace lining | Black steel |
| Firebox lining | Termo-concrete |
| Air regulation | Manual |
| Flue outlet | At the top or back |
| Flue connection | Ø150mm |
| External air supply connection | Ø100mm |
| Dimensions and weights | |
|---|---|
| Height | 1400 mm |
| Width | 560 mm |
| Depth | 430 mm |
| Weight | 118 kg |
| Max. Length of wood | 270 mm |
| Windshield dimensions (HxW) | 366x295x295 mm |
| Side glass dimensions (HxW) | 515x306x306 |
| Distance to flammable objects (rear / side / front / above) | 200 mm/ 200 mm/ 800 mm |
| Performance data | |
|---|---|
| Nominal power | 7 kW |
| Efficiency | 78,6 % |
| Combustion | 2,64 kg/h |
| Exhaust gas flow | 5,88 g/s |
| Exhaust gas temperature | 323 ° C |
| Vacuum | 12 Pa |
| Fine dust | 33 mg/Nm3 |
| Approval | |
|---|---|
| DIN EN 13240 | BlmSchV: Yes, 2. level |









