-40%
Madagascar Mini
Original price was: 1.999,00 €.1.199,40 €Current price is: 1.199,40 €.
With its size, it will offer everyone the ultimate pleasure that fire can provide, while also warming the room and its soul. An oval steel body and a large panoramic door with a rounded shape ensure the best view of the flames at all times, thanks to the glass cleaning system. With a nominal output of 8 kW, this stove brings a new sense of warmth to the space.
Na stanju
Energy classes
Identities: AP25-89V1N.R00
| Execution and equipment | |
|---|---|
| Fireplace body | Steel gray |
| Fireplace lining | Steel gray |
| Firebox lining | Vermiculite |
| Air regulation | Manual |
| Flue outlet | At the top and back |
| Flue connection | Ø150mm |
| Dimensions and weights | |
|---|---|
| Height | 930 mm |
| Width | 710 mm |
| Depth | 510 mm |
| Weight | 135 kg |
| Max. Length of wood | 330 mm |
| Firebox dimensions | 468x546x263 mm |
| Glass dimensions (H x W) | 500x464 mm |
| Distance to combustible materials (rear / sides / front) | 350 mm/ 250 mm/ 800 mm |
| Performance data | |
|---|---|
| Nominal power | 8 kW |
| Efficiency | 81,78 % |
| Combustion | 2,31 kg/h |
| Exhaust gas flow | 5,2 g/s |
| Exhaust gas temperature | 359 ° C |
| Vacuum | 12 Pa |
| Fine dust | 27 mg/Nm3 |
| Approval | |
|---|---|
| BlmSchV: Yes, 2. level | DIN EN FK 15 449 |









