-19%
Ignis V1 Deluxe – Black, without stone, permanently burning fireplace stove
Original price was: 1.199,00 €.959,20 €Current price is: 959,20 €.
A permanently burning fireplace stove that brings warmth to your home. Thanks to the large rounded glass, the owner can watch the flames and relax. And not only that, above the firebox is a space where food or drinks can be stored and retain their heat.
Na upit
Dodajte na listu željaDodato u listu želja
Dodajte na listu želja
Energy classes
Identities: AP15-79V1N.R00
| Execution and equipment | |
|---|---|
| Fireplace body | Steel black |
| Fireplace lining | Steel black |
| Firebox lining | Vermiculite |
| Air regulation | Automatic |
| Flue outlet | At the top or back |
| Flue connection | Ø150mm |
| External air supply connection | Ø100mm |
| Dimensions and weights | |
|---|---|
| Height | 1110 mm |
| Width | 608 mm |
| Depth | 478 mm |
| Weight | 140 kg |
| Max. Length of wood | 350 mm |
| Windshield dimensions (HxW) | 429x377x366 mm |
| Side glass dimensions (HxW) | 420x318 mm |
| Distance to flammable objects (rear / side / front / above) | 200 mm/ 200 mm/ 800 mm |
| Performance data | |
|---|---|
| Nominal power | 7 kW |
| Efficiency | 87 % |
| Combustion | 1,94 kg/h |
| Exhaust gas flow | 6,3 g/s |
| Exhaust gas temperature | 235 ° C |
| Vacuum | 12 Pa |
| Fine dust | 25 mg/Nm3 |
| Approval | |
|---|---|
| DIN EN FK 40 15 391 |




