-50%
Eos 200 V2 – Black, natural stone
Original price was: 1.599,00 €.799,50 €Current price is: 799,50 €.
A jewel of every fireplace stove owner with convincing functions. Enjoy fiery, romantic moments through generously designed panoramic glass. The latest technology is hidden behind a timelessly elegant design. Beneath the large combustion chamber is a wooden compartment with a separate door that fits perfectly into the design.
On request
Dodajte na listu željaDodato u listu želja
Dodajte na listu želja
Energy classes
Identities: A15-460V2.R00
| Execution and equipment | |
|---|---|
| Fireplace body | Steel black |
| Fireplace lining | Steel black |
| Firebox lining | Vermiculite |
| Air regulation | Manual |
| Flue outlet | At the top or back |
| Flue connection | Ø150mm |
| External air supply connection | Ø100mm |
| Dimensions and weights | |
|---|---|
| Height | 1360 mm |
| Width | 555 mm |
| Depth | 555 mm |
| Weight | 138 kg |
| Max. Length of wood | 400 mm |
| Windshield dimensions (HxW) | 585x405 mm |
| Side glass dimensions (HxW) | 200 mm/ 300 mm/ 800 mm |
| Performance data | |
|---|---|
| Nominal power | 7 kW |
| Efficiency | 79,27 % |
| Combustion | 2,23 kg/h |
| Exhaust gas flow | 6 g/s |
| Exhaust gas temperature | 366 ° C |
| Vacuum | 12 Pa |
| Fine dust | 31 mg/Nm3 |
| Approval | |
|---|---|
| FK 40 12 111 |




