-30%
Bali V3 – Gray, natural stone
Original price was: 999,00 €.699,00 €Current price is: 699,00 €.
Decorative fireplace stove for your living room, ideal design for rustic rooms. With a nominal power of 6 kW, this fireplace stove also has a wood tank under the firebox but also a space above the firebox where you can store your cup of tea so you can always enjoy a hot beverage. Natural stone cladding provides an additional atmosphere in your home.
In stock
Energy classes
Identities: AP25-03V3N,R00
| Performance and equipment | |
|---|---|
| Fireplace body | Steel gray |
| Fireplace lining | Natural stone |
| Firebox lining | Vermiculite |
| Air regulation | Manual |
| Flue outlet | At the top |
| Flue connection | Ø150mm |
| External air supply connection | No |
| Dimensions and weights | |
|---|---|
| Height | 880 mm |
| Width | 505 mm |
| Depth | 392 mm |
| Weight | 106 kg |
| Max. Length of wood | 330 mm |
| Windshield dimensions (HxW) | 329x195 mm |
| Side glass dimensions (HxW) | 200 mm/ 500 mm/ 800 mm |
| Performance data | |
|---|---|
| Nominal power | 6 kW |
| Efficiency | 81,8 % |
| Combustion | 1,8 kg/h |
| Exhaust gas flow | 5,24 g/s |
| Exhaust gas temperature | 308 ° C |
| Vacuum | 12 Pa |
| Fine dust | 32 mg/Nm3 |
| Approval | |
|---|---|
| DIN EN 13240 | BlmSchV: Yes, 2. level |






